הדברת עטלפים

כל מה שצריך לדעת על הדברת עטלפים והרחקת עטלפים

עטלפים הם יונקים מעופפים הפעילים בעיקר בשעות הלילה וחיים בלהקות. קיימים אלפי מינים של עטלפים ברחבי העולם אך השניים הנפוצים ביותר כאן בארץ הם עטלפי פירות ועטלפי חרקים. עטלפי פירות מצויים בעיקר באזורים חקלאיים באקלים חם-טרופי ובמדבריות. עטלפי חרקים הם קטנים במיוחד,מתגוררים במערות וניזונים מחרקים. עטלפים מעלים, במקרים רבים, קונוטציות מצמררות ואפלות, זאת בשל השימוש וההקשר ביניהם בספרות ובתרבות לעולם האפלה ולכוחות רעים. בעוד שהרוזן דרקולה וערפדים הינם מיתוס, העטלפים עצמם עלולים לגרום נזק אמיתי לבני האדם, ועל כן פותחו דרכים שונות להדברת עטלפים.

לשם מה נחוצה הדברת עטלפים?

רבים תוהים בכל הנוגע לנחיצותה של הדברת עטלפים, זאת משום שהנזק הנגרם על ידי עטלפים לא מורגש על ידי כלל האוכלוסייה. העטלפים הגורמים את הנזק הרב ביותר לאדם הם עטלפי הפירות. לעטלפים אלו, בניגוד לתפיסה הרווחת, יש חוש ראייה והם מאתרים את מזונם באמצעותו ולעתים גם בעזרת גלי קול. עטלפי הפירות מזיקים בעיקר לחקלאים שאת פירותיהם הם אוכלים. מעבר לנזק הכלכלי, עטלפי הפירות יוצרים לכלוך רב למבנים וריח לא נעים כתוצאה מהקאה של שאריות פרי. מסיבות אלו חקלאים רבים פונים לחברות המספקות שירותי הדברת עטלפים.

הדברת עטלפים - השיטה המיושנת

בעבר, הדברת עטלפים נעשתה על ידי שימוש בחומרי הדברה רעילים. כיום ידוע כי הרחקת עטלפים באמצעים אלו היא שיטה המסכנת את הסביבה ואת האדם כאחד. בנוסף, הדברה היא פעולה המובילה להרג והשמדה של מזיקים ובעלי חיים הנחשבים לטפילים, ובעוד שעטלפי הפירות גורמים לנזק כלכלי, הם אינם מהווים סכנה בריאותית המצדיקה את הריגתם. השיטה המוצעת כיום לחקלאים המבקשים הדברת עטלפים (ללא הריגתם) היא הרחקת עטלפים.

הרחקת עטלפים - הדברת עטלפים ללא הרג מיותר

הרחקת עטלפים, בשונה משיטות קודמות של הדברת עטלפים, לא עושה שימוש בחומרים רעילים וחומרי הדברה כי אם באמצעות גלי קול. אין זה סוד כי העטלפים מתמצאים במרחב באמצעות גלי גול אותם הם שולחים וממפים את המתרחש סביבם באמצעות הגלים החוזרים אליהם. הרחקת עטלפים, או הדברת עטלפים אלקטרונית נעשית באמצעות שידור גלי אולטרא-סאונד - גלי קול בתדר גבוה במיוחד (אותו אין אנו, בני האדם, שומעים). גלי האולטרא-סאונד מפריעים לכישורי הסונאר של העטלף ובכך גורמים לו להתרחק מהמקום.

 

Call Now Button