כל המידע על הדברה כימית

מה זה הדברה כימית?

המלחמה במזיקים, מכרסמים, יונים, עטלפים, נחשים ושאר חיות מזיקות היא מלחמה יום-יומית ובלתי פוסקת. כמו בכל מלחמה מנצח יש רק אחד ובמקרה הנוכחי רצוי שזה יהיה בן האדם.
אמצעי הלחימה היעיל ביותר לנטרול וסילוק המזיקים הרבים והשונים הוא ללא ספק הדברה כימית.
הדברה כימית – היא אחת משיטות הדברה הנפוצות ביותר בעולם כולו, מבין שיטות ההדברה השונות. בעת תהליך הדברה כימית משתמשת בחומרים כימיים שונים, חומרים אלו הינם קטלניים ביותר לחרקים ולמזיקים השונים והם בדרך כלל מחסלים אותם. חשוב לדעת, כי הדברה כימית כוללת שימוש בחומרים רעילים, שעלולים להזיק לבי אדם, חיות מחמד ולצמחים. לכן, במידה ואתם צריכים לבצע הדברה כימית, רצוי להיעזר בחברה המתמחה בתחום הדברה כימית. שכן, שימוש לא נכון בחומרים אלו עלול לעלות לכם ביוקר.

הדברה כימית – הדברה יעילה או מרעילה?

כפי שציינו, ביצוע הדברה כימית כוללת בתוכה פיזור חומרים מסוגים שונים. אחד מהחומרים הידועים ביותר הוא ה – DDT, חומר זה התגלה כחומר יעיל ביותר בהדברת מזיקים. ברגע שגילו את יתרונותיו הרבים, החלה הדברה כימית להיות פופולארית ונגישה. עוד נציין, שחומר זה פועל למעשה על מערכת העצבים של החרקים, פגיעה שכזו היא קטלנית ביותר והיא הורגת את החרקים במהירות. בדיעבד, התגלה מהר מאוד שלחומר זה אין תופעות לוואי מזיקות והוא נמצא יעיל וזול, מה שהפך אותו לאחד מחומרי ההדברה הנפוצים ביותר.

הדברה כימית, היא תחום שהתפתח במשך השנים ולאחר הצלחתו של ה – DDT,  החלו מדענים להפיק חומרי הדברה כימית נוספים לקטילת מזיקים. אך אלו כמו ה-  DDT, התגלו גם הם כמזיקים ביותר לאדם ולסביבה. כמו כן, מכיוון שחומרי הדברה כימית אלו הם כל כך חזקים, הם חיסלו גם חרקים שאינם מזיקים לאדם ולצמחים ובמשך השנים החרקים פיתחו עמידות נגדם. דבר זה גרם להגדלת מינון החמורים. בנוסף לכך, חומרים אלו נספגים באדמה, עוברים בשרשרת המזון והם מתפרקים רק לאחר שנים רבות. חסרון נוסף של שימוש בחומרי הדברה כימית, הוא האפקטיביות שלהם שהולכת ופוחתת עם הזמן. חוץ מהעובדה שחרקים שונים מפתחים עמידות בפני חומרים אלו, צריך לזכור שלאחר זמן מה החומרים פשוט מתנדפים וככל שמגדילים את המינון ומרבים להשתמש בחומרים אלו, כך הנזק ממשיך לגדול ולהתעצם.

חומרי הדברה כימית וחומרים נוספים

לאחר שהתברר כי חומרי הדברה כימית, הינם חומרי מזיקים, החלו לפתח שיטות הדברה וחומרי הדברה ידידותיים לסביבה ולבני אדם. בין שיטות ההדברה ניתן למצוא: הדברה ביולוגית הדברה ירוקה, הדברה אלקטרונית, הדברה אורגנית וכדומה. הדברות אלו נלחמות במזיקים השונים במגוון שיטות ובחומרים שאינם מזיקים לסביבה ולבני האדם. בנוסף, חלק משיטות הדברה הללו מחזיקות מעמד לאורך זמן והן אינן דורשות טיפול שוטף. יתרון נוסף של שיטות אלו לעומת הדברה כימית, הוא בכך שהמזיקים מורחקים מהסביבה המודברת ולא מתים כתוצאה מההדברה. באופן זה, הסביבה נשארת נקייה מגופות מזיקים, זיהום, מחלות וריח רע. כמו כן, חשוב לדעת כי הדברה כימית ועיסוק בחומרים רעילים עלולים להיות מסוכנים גם למדביר עצמו, וישנם מקרים שבהם שימוש לא נכון בחומרים אלו גרם לפגיעה במדביר. שימוש בשיטות לא רעילות בטוח הן למדביר והן לסביבה המודברת.
כיום, אפשר להשיג מוצרי הדברה כימית וכן מבחר מוצרי הדברה אחרים לשימוש ביתי ולסילוק מזיקים בקלות. בכל מקרה, אם נתקלתם בבעיית מזיקים חמורה ביותר מומלץ ביותר להזעיק חברת הדברות חיצונית שתטפל לכם בבעיה ותרחיק מכם את המזיקים.

חומרי הדברה כימית ושימושם כיום

בעוד שבעבר הדברה כימית הייתה בלתי מפוקחת והייתה אחת השיטות הנפוצות ביותר להדברה. כיום הדברה כימית היא למעשה שיטת הדברה אחת מיני רבות, אבל יותר מכך – היא מפוקחת. ראוי לציין, כי שימוש בחומרי הדברה כימית נעשה באופן מדוד ומבוקר, תוך כדי שימת דגש על חומרים שפוגעים ספציפית במזיקים. ככל שחומרי הדברה אלו יהיו ממוקדים כנגד המזיקים, הם יפגעו פחות בבעלי חיים אחרים. בנוסף, כיום  משתדלים שחומרי ההדברה הכימית השונים יתפרקו מהר ולא משתמשים בכלל בחומרים מחוללי סרטן, או בחומרים שעלולים לגרום לנזקים לבעלי חיים.

השימוש בחומרי הדברה כימית נעשה רק במידת הצורך וזאת לאחר תצפיות בשטח. בכדי לגלות את השפעתם של חומרי ההדברה הכימית, החומרים עוברים בדיקות יסודיות ביותר המראות את השפעתן על הסביבה, על בני האדם ועל בעלי חיים – רק חומרים שנמצאו בטוחים לשימוש ושמידת הנזק שלהם היא מזערית ביותר, מאושרים בסופו של תהליך על ידי הגורמים הרלוונטיים. ניתן לומר ששימוש חכם, מוקפד ומבוקר בחומרי הדברה כימית יכול להיות רווחי ומשתלם ביותר.

הדברה כימית בקרקעות חקלאיות

הדברה כימית ושימוש בחומרי הדברה בכלל נפוצים מאוד בקרב קרקעות חקלאיות. קיימת דילמה רצינית לגבי שימוש בחומרי הדברה כימית ובחומרים כימיים רעילים. שכן, מצד אחד אנו רוצים לחיות בסביבה נקייה מחומרים רעילים ומצד שני, אנחנו רוצים חקלאות מתקדמת ורווחית. קשה להוכיח האם הדברה כימית רווחית יותר מהדברה ומחקלאות אורגאנית וישנה דעה שהחקלאות הכימית הכרחית בכדי לעמוד בביקוש. החקלאים הרבים, מודעים לסיכונים השונים שטמונים בחומרים רעילים אלו, וישנם מקרים שבהם הם פועלים שלא כחוק ופוגעים בסביבה. כיום,  ניתן למצוא עשרות קרקעות שמרוססות בחומרי הדברה כימיים. יש לזכור, כי חומרים אלו פוגעים באיכות הקרקע ובחלק מהגידולים החקלאיים, ולמרות השימוש הרווח בחומרי הדברה כימית ישנם חקלאים רבים שמטפילם בקרקעות החקלאיות שלהן בצורה אורגאנית. בנוסף, אחד מהיעדים החשובים ביותר של  מדינת ישראל והמשרד להגנת הסביבה הוא הפחתת שימוש בחומרים שמזיקים לסביבה. במקביל לכך, המדינה מעודדת ותומכת בפיתוח תכשירים ושיטות שיסייעו בצמצום הנזקים, אך עדיין יישארו יעילים ואפקטיביים כנגד המזיקים שפוגעים בגידולים.

הדברה כימית – מידע שימושי למציאת מדביר

שירותי הדברה כימית וכמובן כל סוג של הדברה אחרת אפשר למצוא בקלות, בעיתונים, במקומונים, במודעות דואר וכמובן באינטרנט. חשוב לזכור, כי חומרי הדברה כימית הינם רעילים ולכן חשוב למצוא חברת הדברה שמבצעת הדברה כימית ברישיון. בנוסף לכך, מומלץ לוודא כי חומרי הדברה כימית הם חומרים מותרים לשימוש. חלק בלתי נפרד משירותי ההדברה, הוא ההסברה וההדרכה, ובמידה ואתם מרגישים שיש משהו שאינו ברור לכם אל תהססו לשאול. לכן, במידת הצורך כדאי לברר מראש, מהם הפעולות הנדרשות מכם כאשר אתם מבצעים הדברה כימית בביתכם או בכל מקום אחר. מכיוון שחומרים אלו רעילים ואסור להיות בסביבה המודברת במרבית המקרים ישנו צורך לארגן את הבית מראש, לאחסן מוצרי מזון, לפנות מהבית בעלי חיים במידה וישנם וכן, לפנות את הבית למספר שעות או ימים. דבר נוסף שכדאי לברר מראש הוא הניקיון לאחר ההדברה. שכן, שימוש בחומרים כימיים המיועדים לניקוי עלולים לפגוע באפקטיביות של תכשירי ההדברה. זכרו לבחור בחברה המציעה שירותי הדברה כימית מקצועיים ואמינים וכך תוכלו להיות בטוחים שהמזיקים יחוסלו ביעלות.

לסיכום, הדברה כימית הייתה בעבר שיטת הדברה לא מבוקרת והשימוש בחומרי הדברה כימית הסב נזק רב. לעומת זאת, כיום, כל החומרים שבהם משתמשים בזמן ביצוע הדברה כימית קיבלו אישורים רק לאחר שנבדקו ונמצאו ראויים לשימוש.

Call Now Button