כל המידע על חומרי הדברה

חומרי הדברה – מה, איך ולמה?

חומרי הדברה הינם חומרים כימיקלים המשמשים להשמדת מזיקים כגון: עשבים, פטריות, חרקים, מכרסמים ובעלי-חיים אחרים. כיום, חומרי הדברה משמשים להגנה על בתים וכיתות ולא רק בחקלאות.

חומרי הדברה

בעבר, לפני השימוש בחומרי הדברה נגרמו נזקים כבדים לגידולים חקלאיים, בעיקר מחרקים המתרבים במהירות ויכולת קיבול המזון הגדולה שלהם. בנוסף, בעלי חיים רבים הינם נשאים של מחלות רבות כמו: מלריה,טיפוס וכלבת, דבר שבסופו של דבר עלול לסכן אותנו בני האדם. חומרי הדברה שינו לטובה את מספר הנדבקים במחלות אלה.

חומריהדברה אינם מסתכמים בסוג אחד, חומריהדברהשונים בהרכבם הכימי אחד מן השני,בדרך פעולתם,בהשפעתם, במינון ובמהירות השפעתם.חלקם טבעיים וחלקם סינתטיים.
בתחילת השימוש בהם,השיגו חומרי ההדברה את שתי המטרות שלהן יועדו: הגדלת יבולים ומניעת מחלות. רק עשרות שנים אחר כך נתגלה כי שימוש לא נכון בחומרי הדברה מהווה סכנת פגיעהבמערכות האקולוגיות.

הדברה ביולוגית

הדברה ביולוגית הינה התערבות יזומה של האדם במערכת אקולוגית שמטרתה להשיג שליטה על אוכלוסייתו של המזיק דרך אמצעים ביולוגיים. חומרי הדברה שונים וביניהם גם ריסוס

, עלולים לפגוע באדם ובסביבה. הדוגמאות הנפוצות להדברה ביולוגית הן:דגי גמבוזיה ובבצילוס הישראלי (BTI) להדברת יתושים. חומרי הדברה במשקים חקלאיים הינם לרוב זכרים עקרים של זבוב הפירות הים תיכוני וכן השימוש בחרקים טורפים. לאחרונה נתבשרנו על פיתוח ישראלי חדש וייחודי להדברה ביולוגית של נמטודות העפצים: חיידק שאינו מסוכן כלל לבני-אדם, אך מסוגללפגיעה קטלנית בביצי הנמטודות.
החיידק המדובר מקומי לחלוטין, בודד מקרקעות הארץושמו הלטיני 
Bacillus firmus. חברת מינרב, העוסקת בפיתוח אמצעים ביולוגיים להדברה בחקלאות, כתחליף לחומרי הדברה כימייםומשווקת את החיידק, שכאמור, לא מסוכן לבני אדם, כתכשיר בשם "ביונם".

מאגר חומרי הדברה

כיום יש 900  סוגים של חומרי הדברה המורשים למכירה במדינת ישראל. המאגר מחולק לשניים: קוטלי עשבים וכל השאר.

מאגר זה נמצא בפיקוח משרד החקלאות.

משרד החקלאות

כפי שצוין לעיל , חומרי הדברה יכולים להוות סיכון לאדם והסביבה, עובדה זאת הביאה את משרד החקלאות לפקח וללוות את הבחירה והכניסה של חומרי הדברה שונים למדינה. על מנת להבטיח שימוש בטיחותי ויעיל נחקקו מספר תקנות, ביניהן:

1. תקנות הגנת הצומח, הסדר יבוא ומכירה של תכשירים כימיים, המפרטות את תהליך רישום חומרי ההדברה.

2. תקנות בדבר קיום פרטי הוראות בתווית אריזת חומרי הדברה, המסדירות את חובות המשתמשים בחומר והופכת את תווית התכשיר למסמך חוקי. השימושים המותרים בתכשיר הינם אך ורק אלו הרשומים על גבי תווית האריזה של המוצר.

.

בנוסף, במאגרחומרי הדברה ניתן לקבל פרטים על חומרי

הדברההשונים, על השימושים המותרים בהם, איך ניתן להשתמש בהם, באילו כמויות כדאילעשות שימוש ועוד. המאגר הוקם ב1986 ביוזמת השירותים להגנת הצומח ולביקורת במשרד החקלאות, וממשיך להתעדכן באופן שוטף.

מכירת חומרי הדברה

חומרי  הדברה אינם נמצאים בשימוש רק בחקלאות אלא גם בבתים ובגינות פרטיות. לאחרונה יצא חוק הקובע ששיווק חומרי הדברה לבית ולחצר ייאסר החל מה-1 בינואר 2008.

לחוק זה יש גם סיבה טובה

: חומריהדברה(המכילים זרחנים אורגניים) עלולים לגרום לנזק בלתי הפיך לעוברים ותינוקות.חוק זה מצמצם מאוד את השוק, ויקשה על אנשים פרטיים שרוצים לנסות ולהדביר בכוחות עצמם.שימוש בסוגים אסורים שלחומרי הדברהלמרות חוק זה, עלולה להוביל למעצר וקנסות חמורים. בסופו של דבר, המדינה שואפת שגם בהדברה, כמו הרבה מקצועות הכוללים שימוש בחומרים מסוכנים, יש לתת למדבירים בעלי ניסיון לעשות את העבודה.

מדביר

הזמנת מדבירים אינה עסק מסובך ולעיתים גם זול

והכרחי, במיוחד בעונת הקיץ, כאשר לפתע צצים גוקים ושאר מזיקים.מומלץ לשים לב שהמדביר הינו מדביר מוסמך בעל רישיונות. מדבירים איכותיים ובעלי שם יעניקו אחריות לעבודותיהם.

התשלום עבור עבודתו של מדביר מורשה משתנה על פי גודל הבית ומשתנים נוספים.

.

חומרי הדברה לגינה

חומרי הדברה לגינה מתאימים בעיקר לשימוש מול עשבים שוטים שצומחים במהירות כמעט מכל קרקע, עשבים אלו מתחרים על משאבי הקרקע (מים ומינרלים ) עם צמחים אחרים (ובכך מונעים את גדילתם) ומהווים לעתים מפגע אסתטי.

עשבים שוטים מהווים לעיתים מטרד כואב לתושבי הבית שלמרות עקירתם של עשבים אלה הם חוזרים שוב ושוב

.בחומרי ניתן למצוא כיום בשוק חומרי הדברה רבים הקוטלים עשבים אלו עוד לפני גדילתם.

חומרי הדברה בחקלאות

החקלאות המודרנית מאמצת לעצמה את השימוש בחומרי הדברה. כמו כל הגילויים המודרניים בעלי המשמעות, אף אחד לא חולם להוציא מהשימוש את המכונית בשל תאונות הדרכים המתרחשות בגללה. על אותו משקל, יש להתייחס לשימוש בחומרי הדברה

בחקלאות. השימוש בחומרים אלה הביא לגידול ניכר בתפוקת התוצרת החקלאית במאה ה- 20, דבר שמנע מגפות של רעב באזורים רבים בעולם. למרות עובדה חשובה זו זאת יש מי שיטען כי חומרי הדברה מזיקים לבריאותינו.שוק הירקות והפירות האורגניים(גידולים ללאחומרי הדברה) התפתח באופן ישיר דרך טענה זו. אפשר להסכים עם אמרה זאת אבל אי אפשר לטעון שחומרי הדברה לא שינו את חיינו לטובה.

ריסוס

ריסוס הינה הדרך הטובה ביותר להפיץ חומרי הדברה בשטחים חקלאיים וביתיים. בבתים מתנהל הריסוס על ידי אדם

, דבר הגיוני בשל הגודל של הדירה. שטחי חקלאות יכולים להגיע לעשרות דונמים, דבר שהופך את הריסוס הידני לבלתי אפשרי.

במצב זה נכנסים לתמונה מטוסי ריסוס. מטוסי ריסוס

מסוגלים לרסס חומרי הדברהבכמויות גדולות ולמכסות את כל הצמחייה בשטח תוך כדיפגיעהבחרקים ומזיקים אחרים בעלי נטייה לחסל את החקלאות או להעביר מחלות לצמחים.

חומרי הדברה לבית

חומריהדברה לשימושיים ביתיים משמשים בעיקר להדברת יתושים, מקקים (תיקנים, גוקים) ונמלים. ההדברה נעשית על ידי הרשויות, מחוץ לבתים, במוקדים מועדים לפורענות (למשל: מקורות מים סטטיים, בהם גדלים יתושים) או באופן פרטי בתוך הבתים. הריסוס הביתי נעשה באופן עצמאי עם תכשירי הדברה אותם ניתן לרכוש בחנויות, או על ידי חברות הדברה.ישנם מספר לא מבוטל של חומרי הדברה לשימוש בייתי הנוחים לשימוש, חשוב לשמור על ניקיון ולשים לב שהחומרים בעלי תו תקן ולא חומרים "ממפעלים" שונים. ייחודם שלחומריהדברהביתיים מחזיקים לתקופה קצרה לעומת עבודת המדביר.

חומרי הדברה הינם חומרים מועילים אבל יש לשים לב שחלקם רעילים ומזיקים.
חומרי הדברה לא נשארים באזור שבו הם רוססו, חומרים אלו מתפשטים ומסוגלים אפילו

לחוצות אוקיאנוסים ויבשות שלמות!. שאריות של חומרי הדברה נמצאו ביצורים החיים במרחק של אלפי קילומטרים ממקום הריסוס,חלקיקי החומר נישאים ברוח, מצטברים באבק, בערפל ובעננים, שטים באוקיאנוסים, מופיעים בטיפות הגשם ונעים לאזורים רחוקים. מלבד הרעלות שאירעו כתוצאה מחשיפת אוכלוסייה לריכוזים גבוהים של חומריהדברהבשל חוסר זהירות של המטפלים בהם, גורמים בריאותיים מתראים מההשפעה המצטברת שעלולה להיגרם לאדם מהיחשפות ממושכת לכימיקלים אלה. במדינות בהן החקלאות מפותחת, דוגמת ישראל, נמצאו בבדיקות דם ריכוזים גבוהים של חומריהדברהבגוף האדם. הבטחת בריאות הציבור הישראלי נעשית על ידי אישורם לשימוש שלחומרי הדברה רק במקרים בהם השימוש מוצדק וחיוני.

טיפול באמצעות מדביר איכותי ומוסמך בשימוש במגוון חומרי הדברה מונע את כל הסכנות הללו ומסוגל להפוך את חייכם לקלים ובריאים יותר.

ראה עוד: הדברת מזיקים | הדברה ירוקה

 

Call Now Button