הדברות

קרוב לוודאי שגם אתם חוויתם לא פעם ביקור של אורחים לא צפויים בביתכם - ואין הכוונה לשכנים בעלי תזמון גרוע...
תיקנים, נמלים ושאר מיני מזיקים גורמים לרבים מאיתנו להרגיש חסרי אונים בביתנו שלנו. אנו מוצאים את עצמנו מנסים שלל שיטות שונות ומשונות על מנת להיפטר מהדיירים הבלתי רצויים. רוב השיטות ה"ביתיות" לטיפול במטרד מהוות פיתרון נקודתי או זמני בלבד, אך אינן עוקרות את הבעיה מן השורש - וכאן נכנס תחום הדברות מקצועיות לתמונה.
טיפול הדברה מקצועי מצריך ידע וניסיון ועליו להיעשות ע"י מומחה בתחום - אך לאחריו, אין צורך להתמודד יותר עם המועקה המתמשכת!
למרות כל זאת, אנשים רבים מנסים לטפל לבד בבעיה, משתמשים באותן טכניקות הדברות בסיסיות שוב ושוב ומרגיעים את הבעיה למספר ימים, אך זו כידוע תחזור בכל פעם מחדש ללא הטיפול הראוי.
בדיוק כמו מצב בו אדם חולה. טיפול בסימפטומים עם "תרופות סבתא" למיניהן מאוד יקל עליו זמנית - אך ברוב המקרים, יאלץ אותו האדם בסופו של דבר לגשת לרופא ולטפל במקור הבעיה. כך גם במקרה של הדברה: תפקידה של הדברות מקצועיות - בניגוד לשיטות הדברות ביתיות, הוא לאתר את המקור ממנו מגיעים המזיקים ולנטרל אותו - לצד מתן פתרונות מונעים.

החדשות הטובות הן, שטווח המחירים הסביר של שירות הדברות מקצועיות יתאים כמעט לכל כיס והינו משתלם ביותר, בייחוד לאור התוצאות החיוביות של הדברות מקצועיות שללא ספק יקלו עליכם את החיים בבית. טיפול במזיקים הוא פשוט מכפי שחשבתם - נבחן את אחת הדוגמאות הנפוצות בתחום של הדברות, הדברות של תיקנים:
• טווח המחירים ההוגן עבור הדברות של דירה סטנדרטית נע בין 180 ל- 250 שקלים
• טווח המחירים ההוגן עבור הדברות של בית פרטי קטן נע בין 200 ל- 300 שקלים
• טווח המחירים ההוגן עבור הדברות של בית פרטי גדול ינוע בין 300 ל- 500 שקלים
• מחיר סביר של שירותי הדברות לבניין בעל כניסה יחידה, מתחיל ב-280 שקלים לבניין בן שתי קומות יחד, עם תוספת של בין 50 ל-100 שקלים עבור כל קומה נוספת (עקב הצורך לטפל בחדרי המדרגות, ביובים וארונות שירות)
• הדברות של דירה ריקה- לרוב תוזיל את המחיר, שבמקרה של דירה פרטית יכול לרדת גם ל- 150 שקלים.
• מחירי הדברות של בית פרטי הינם בטווח משתנה ותלויים ישירות בגודל הבית.
• ההתייחסות כאן היא לשירותי הדברות סטנדרטיים, ישנן שיטות הדברות נוספות שעלולות להיות מעט יקרות יותר.

תג המחיר של איכות חיים מעולם לא היה נמוך יותר - במקום לבזבז כסף וזמן על טכניקות הדברות בלתי יעילות, פנו לשירות הדברות מקצועי ושימו סוף לבעיה.

חומר הדברות

כאשר מדברים על הדברות, הקונוטציות הראשונות שעולות לרוב הן רעלים, נזקים בריאותיים, ריח מחניק ובאופן כללי הליך שנתפס כלא סימפטי במיוחד. כיום, אפשר בקלות להוציא את המושגים הללו מהלכסיקון. בהקשר של הדברות-
ההגבלות על השימוש בחומרים רעילים כמו זרחן אורגני, הובילו להתפתחות של מגוון טכנולוגיות הדברות ידידותיות לסביבה,
או במילים אחרות: כיום גם בעזרת חומרים לא מזיקים, תוכלו לומר לא למזיקים!
מהן הדברות ירוקות?
חומרי הדברות אשר נכללים בקטגורית ההדברות הירוקה הם חומרים שנמצאו יעילים לגבי מזיקים מסוימים, אך בעלי רמת מינימאלית של רעילות לבני אדם ושאר בעלי חיים, כגון חיות מחמד. מאפייני חומרי הדברות ירוקה הופכים אותם לבעלי יתרונות רבים:
• שיטות הדברה ירוקה השתכללו מאוד וכיום ברוב המקרים אינה נופלת ביעילותה אל מול ההדברות הקונבנציונאלית.
• חומרי הדברות ירוקה הם בעלי יכולת התפרקות גבוהה, ולכן בניגוד לחומרי הדברות סטנדרטיים שמחלחלים ומזהמים את מי התהום (דרך חדירה אל פתחי הביוב, ניקוז או ספיגה והצטברות באדמה) חומרים אלה אינם מזהמים את הסביבה ואינם מרעילים את מי התהום.
• רמת הרעילות נמוכה מאוד ביחס לחומרי הדברות רגילים - אותה רעילות שגורמת לריח המחניק לאחר השימוש והאיסור לשהות באזור שבו בוצעה הדברות. לפיכך, זמן ההמתנה הכפוי מחוץ לבית מתקצר למינימום וההליך הינו נטול הריח המוכר והמרתיע.
• הדברות ירוקןת הינה ברת שימוש גם בבתים בהם מתגוררים אנשים הסובלים מבעיות נשימה.
• הקטנת החשש לזיהומים עקב שימוש במוצרים שהסתפחו אליהם חומרי הדברות.

מהי הדברות ביולוגיות?

המודעות ההולכת ועולה לאיכות הסביבה מביאה לפיתוחים "ירוקים" גם בתחום ההדברות.
גם לכם יש כימיה עם הסביבה? אולי גם אתם תשמחו לעבור לשיטות שמציעה הביולוגיה:
• חומרי הדברות ביולוגיים הם חומרים המשתמשים ב"אויב" הטבעי של המזיקים - חומרים המופקים מרעלן של בעל חיים כלשהו, מצמחים מסוימים או אף מבעל החיים עצמו.
• היות והשימוש באורגניזמים חיים אינו כולל רעלים או חומרים כימיים למיניהם - אין כל חשש לפגיעה בסביבה בעקבות שימוש זה.
• השימוש בהדברות ביולוגית פחות נפוץ מהדברות כימית, אך נמצא בהתפתחות מתמדת
חשוב לציין, כי גם החומרים הקונבנציונאליים נמצאים בפיקוח של המשרד לאיכות הסביבה וחומרים הנחשבים למסוכנים ורעילים הינם אסורים לשימוש. על כל שיטות ההדברות להתבצע בכל מקרה ע"י גורם מקצועי, המומחה בשיטת ההדברות.
הדברת מזיקים
שיטות הדברות של מזיקים משתנות בהתאם לסוג המזיק. לכל אחד מסוגי המזיקים השונים יש חומרים שונים המשפיעים עליו, ואפיונים שונים המשפיעים על האופן בו מתמודדים איתם:
• הדברות של נמלים דורשת היכרות עם סוגי הנמלים השונים הקיימים - רק בישראל קיימים 100 סוגים שונים. לשם הדברות יעילה של הנמלים יש צורך לזהות את הסוג הספציפי ולאתר את המקור ממנו הן מגיעות: הדברת נמלים על ידי ריסוס בלבד תוכל לעזור רק במקרים של בעיה לא חמורה, אך במקרים רציניים יותר יש באיתור של הקן והחדרה של חומר הדברות לתוכו. התוצאות יתקבלו לאחר מספר ימים, בהדרגה עד להיעלמות מוחלטת של המטרד.
• תיקנים לרוב חודרים ברוב המקרים דרך פתחי הביוב, ועל כן הדברות במקרה זה תתמקד לרוב במקורות אלו.
• הדברת עכברים - במקרים הפשוטים ניתן להתגבר על בעיית עכברים באמצעות מלכודות, אך במקרים חמורים יותר יש צורך ביישום שיטות הדברות ע"י מדביר מקצועי בלבד.
• הרחקת יונים: יונים מהוות מטרד מבחינות רבות.
o יונים מעבירות מחלות בקלות ועלולות לגרום לסוגים שונים של מחלות וזיהומים בקרב דיירי הבית.
o יונים גורמות ללכלוך רב.
o יונים הן מטרד מבחינת רעש.
הטיפול ביונים נעשית באמצעות הרחקתן ולא על ידי חומרי הדברות. הרחקת יונים מתבצעת על ידי איש מקצוע
בטכניקות שונות כגון:
o התקנה של דוקרנים באזורי קינון.
o אטימת פתחים וחסימה של המקומות הנוחים לקינון
o התקנה של רשתות.

סוג הדברות נוסף ופחות נפוץ הוא הדברת טרמיטים. טרמיטים מתחלקים לשני סוגים: שוכני עץ ושוכני קרקע.
הזן הנפוץ יותר בישראל הוא של טרמיטים שוכני קרקע. ההתמודדות עם טרמיטים אינה פשוטה כלל והחלק המסובך ביותר הוא איתור הקן. התהליך של הדברת טרמיטים הוא מורכב:
o ביצוע קידוחים סביב הבית, או סביב האזור הנגוע בטרמיטים, במרווחים של בין 50 ל-100 ס"מ.
o החדרה של חומר הדברות אל תוך הקידוחים, על מנת להגיע בסופו של דבר אל קן הטרמיטים ולנטרל אותו.
o איתור הקן הינו בעייתי: לרוב הוא נמצא מתחת למרצפות או חבוי במקומות שלא ניתן להגיע אליהם מבלי לחפור או לפרק מרצפות. לכן מלאכה זו אינה יכולה להתבצע עצמאית ויש לפנות לגורם המתמחה בנושא.

Call Now Button